Domowe sposoby na nawilżenie włosów i skóry głowy
Twoje włosy są suche, łamliwe i szorstkie w dotyku? Może to być przyczyną nadmiernego poddawania ich różnym zabiegom, złego odżywiania, wpływu środowiska a nawet chorób takich jak niedoczynność tarczycy. Częste przyjmowanie dużej ilości leków również negatywnie wpływa na kondycję włosów. Jak poprawić ich stan, przywrócić blask i elastyczność oraz sprawić, by były zdrowsze? Przedstawiamy domowe sposoby na nawilżenie włosów i skóry głowy, które zapewnią Twoim włosom kurację rodem z salonu SPA.
Odpowiednia dieta. Kurację nawilżającą warto zacząć od wewnątrz, czyli od spożywania produktów, które mają zbawienny wpływ na strukturę włosa. Dzięki takim produktom jak łosoś, olej z ryb, nasiona lnu i orzechy, które są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 dostarczysz organizmowi niezbędnych elementów przywracających włosom blask. Jest to jeden z najważniejszych, domowych sposobów na nawilżenie włosów, ponieważ dieta bogata w witaminy i minerały pomoże od środka zadbać o odpowiednią pielęgnację.
Maseczki domowej roboty:
Maseczka z awokado, miodu i oleju z pestek winogron. Taka mieszanka szybko zregeneruje suche i puszące się włosy. Dzięki kwasom zawartym w awokado, wygładzisz strukturę włosa. Miód wzmocni włosy od cebulki aż po same końce. Olej z pestek winogron nawilży włosy i zapobiegnie ich łamaniu. Aby przygotować taką maseczkę należy obrać awokado i zmiksować je na wolnych obrotach. Do papki dodaj łyżeczkę miodu i łyżkę oleju z pestek winogron. Wszystko wymieszaj, następnie nałóż maseczkę na zwilżone włosy na 20 minut. Na koniec dokładnie zmyj mieszankę z włosów i umyj głowę szamponem.
Maseczka bananowo-kokosowa. Banan zapobiega odwodnieniu skóry głowy, łagodzi podrażnienia, wygładza, nawilża i odżywia włosy. Z kolei olej kokosowy zawiera dużo witaminy E, który szybko i łatwo wnika w strukturę włosa, nawilża i intensywnie pielęgnuje od wewnątrz. Maślanka naturalna złuszcza i przywraca skórze właściwy odczyn pH. Przygotowanie: w naczyniu rozgnieć dojrzałego banana, po czym dodaj do niego 3 łyżeczki maślanki naturalnej, pół łyżeczki oleju kokosowego i dokładnie wszystko wymieszaj. Taką mieszanką nanieś na zwilżone włosy i pozostaw na 30 minut. Potem dokładnie spłucz maseczkę i umyj głowę szamponem.
Maska z olejku rycynowego, żółtka i cytryny. Oddzielone od białek 2 żółtka mieszamy z sokiem z połówki cytryny oraz z 2 łyżkami oleju rycynowego. Maskę nakładamy na włosy, a dla lepszego efektu na głowę można nałożyć czepek lub okryć je folią i ręcznikiem. Po 30 minutach należy dokładnie umyć głowę.
Płukanki i kąpiele ziołowe:
Płukanka nadająca blask włosom blond. Wykonaj napar z 3 torebek rumianku, który następnie wymieszaj z litrem ostudzonej przegotowanej wody. Włosy umyj szarym mydłem, a następnie spłucz przygotowaną płukanką, która podkreśli blond refleksy i nawilży włosy.
Napar z bratka. Przygotowany napar wymieszaj z litrem ostudzonej wody przegotowanej, a następnie spłucz umyte wcześniej włosy.
Płukanka aloesowa. Czysty sok z aloesu rozcieńczamy z litrem wody i spłukujemy włosy, wcześniej umyte szamponem do włosów suchych. Aloes silnie nawilża, dyscyplinuje i dodaje objętości oraz ogranicza przetłuszczanie się włosów.
Napar z dwóch łyżeczek suszu kwiatów bzu czarnego. Przygotowaną płukanką płuczemy włosy. Czarny bez nawilża, nabłyszcza. Dodatkowo możemy wykorzystać sok z owoców bzu, który należy użyć do przemywania skóry głowy. Wzmocni on Twoje cebulki, zahamuje wypadanie włosów i poprawi ukrwienie skóry.
W roli nawilżających płukanek świetnie sprawi się również napar z nagietka, lnu czy lipy.
Kilka złotych rad, dzięki którym domowymi sposobami nawilżysz włosy i poprawisz ich kondycję:
Wcierki. Przygotowane w domowym zaciszu wcierki z olejków lub naparów świetnie nawilżą skórę głowy i wzmocnią cebulki. Dodatkowo zapobiegną wypadaniu włosów i przyśpieszą porost nowych.
Odpowiednie szczotkowanie. Przy suchej skórze głowy należy unikać ostrych szczotek, które niepotrzebnie podrażnią skalp. Należy wybierać szczotki z miękkim włosiem, najlepiej naturalnym.
Dokładnie spłukiwanie szamponów i odżywek. Większość kosmetyków do pielęgnacji włosów zawierają silne substancje, które niedokładnie wymyte dodatkowo przesuszają włosy. Szczególnie unikaj preparatów, które w swoim składzie zawierają alkohol (lakiery, pianki). Ponadto suche włosy nie lubią codziennego mycia. Skóra głowy wydziela serum, które świetnie nawilża włosy już od cebulki. Wystarczy je myć raz na 3 dni.
Udaj się do dermatologa w celu wykonania odpowiednich badań. Być może za zły stan włosów odpowiada niedobór witaminy A lub fosforu.
Suszenie. Po umyciu włosów pozostaw je do naturalnego wyschnięcia. Ciepły strumień powietrza suszarki otwiera łuski włosa, przez co są one bardziej narażone na uszkodzenia oraz paruje z nich cała woda. Jeśli jednak nie masz czasu czekać, aż włosy same wyschną – użyj chłodnego strumienia powietrza, trzymając suszarkę minimum 20 cm od głowy. Pamiętaj również, aby wycierając włosy ręcznikiem rób to delikatnie.
Szczególną troską powinniśmy otoczyć włosy właśnie teraz, kiedy ciągle nosimy czapki, które również przyczyniają się do osłabienia włosów. Zregeneruj swoje włosy, dzięki naszym domowym sposobom na nawilżenie włosów.