Darmowa dostawa od 200,00 zł

Czy można farbować włosy w ciąży?

2022-12-13
Czy można farbować włosy w ciąży?

Wiele kobiet, które przed ciążą farbowały włosy zadaje sobie pytanie - czy farbowanie włosów ciąży szkodzi dziecku? Odpowiedź na to pytanie nie jest do końca jednoznaczna i z naukowego punktu widzenia zdania specjalistów są mocno podzielone. Jedni uważają, że nie ma najmniejszych przeciwwskazań do farbowania włosów, inni natomiast widzą pewne mankamenty zdrowotne, które mogą zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Chodzi między innymi o amoniak, który w niewielkich ilościach jest obecny w wielu farbach do włosów. Według niektórych badaczy amoniak zawarty w farbie może przedostawać się do organizmu matki przez skórę głowy i powodować wady płodu - m.in nieprawidłowy rozwój organów. Niemniej jednak teoria ta nie jest udowodniona naukowo, dlatego w świecie badaczy występują spory.   Najbezpieczniejszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest konsultacja ze specjalistą, w tym przypadku z lekarzem ginekologiem prowadzącym i monitorującym przebieg ciąży. To ekspert powinien podjąć ostateczną decyzję dotyczącą farbowania włosów biorąc pod uwagę stan rozwoju płodu.           

Farbowanie włosów w ciąży - czy jest bezpieczne?

Każda kobieta w ciąży chce jak najlepiej prowadzić swój tryb życia, aby nie zaszkodzić dziecku. Obawy dotyczące farbowania włosów są jak najbardziej zrozumiałe! Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twojemu dziecku nie stanie się krzywda poczekaj z farbowaniem włosów do drugiego i trzeciego trymestru, gdy organy wewnętrzne dziecka będą w pełni rozwinięte. Ponadto ogranicz farbowanie włosów, jeśli na Twojej skórze głowy znajdują się rany lub otarcia, które ułatwiają przepływ niekorzystnych składników chemicznych do organizmu! Warto również mieć na uwadze fakt, że w ciąży kobiecie towarzyszą poważne zmiany hormonalne, co może odbijać się także na stanie włosów. Nawet jeśli nie ma przeciwwskazań do ich farbowania to czasami lepiej zrezygnować z tego zabiegu, aby nie pogorszyć ich stanu. W ciąży włosy mogą stać się łamliwe, pozbawione blasku, suche i wypadające. W takiej sytuacji należy podjąć radykalne kroki pielęgnacyjne i zaopatrzyć się w wysokiej jakości kuracje, odżywki i maski regenerujące do włosów. Oczywiście wymienione produkty powinny mieć naturalny skład i nie zawierać wysoko przetworzonych chemicznie substancji, które mogą być zagrożeniem dla płodu.                 

Jak farbowanie włosów wpływa na dziecko?

Samo farbowanie włosów nie jest dla dziecka szkodliwe - chodzi bowiem o amoniak, który znajduje się w składzie większości farb. Mimo że jego dawka zwykle jest znikoma to lepiej ograniczyć zmianę koloru włosów w pierwszym trymestrze ciąży. Jeśli chcesz dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo swoje i dziecka zainwestuj w specjalistyczne farby, które w swoim składzie bazują jedynie na naturalnych składnikach bez dodatku szkodliwego amoniaku! W takim wypadku masz pewność i czyste sumienie, że farbowanie włosów nie wpłynie negatywnie, ani na Ciebie, ani na płód. Mimo podzielonych zdań warto jednak w tej sprawie skonsultować się z lekarzem ginekologiem prowadzącym ciążę. To zawsze z ekspertem należy konsultować swoje wątpliwości nawet w takiej sprawie jak farbowanie włosów ciąży. Doświadczony lekarz po analizie wszelkich za i przeciw podejmie odpowiednią decyzję, a matka będzie miała gwarancję, że nie zaszkodzi swojemu dziecku.         

Kiedy podczas ciąży można farbować włosy?

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem zarówno dla Ciebie, jak i dla dziecka będzie zrezygnowanie z farbowania włosów do drugiego trymestru. Jeżeli bardzo zależy Ci na zakryciu odrostów lub chcesz odświeżyć swój kolor zainwestuj w płukanki lub szampony koloryzujące, które mają zdecydowanie łagodniejszy skład i nie wpływają negatywnie na zdrowie. Włosy będą miały mniej trwały kolor, ale przynajmniej zdobędziesz pewność, że Twoje działania nie zagrażają dziecku!        

Czy można farbować włosy podczas karmienia piersią?

Młoda mama karmiąca piersią nie powinna mieć już obaw o farbowanie włosów! W takim przypadku jest to całkowicie bezpieczne! Substancje chemiczne zawarte w farbie do włosów nie wpływają ani na zdrowie matki, ani na jakość pokarmu, dlatego nie ma obaw o żadne zagrożenie dla dziecka. Warto jednak pamiętać o dbałości o włosy po ciąży! Sama ciąża, poród i połóg to ogromne wyrzuty hormonów dla organizmu kobiety, dlatego może ona zmagać się z wypadaniem włosów i pogorszeniem ich stanu. W takim wypadku warto zadbać o siebie i zainwestować w wysokiej jakości pielęgnację! Po dobraniu odpowiednich kosmetyków włosy mogą wrócić do swojej dawnej kondycji sprzed ciąży.

Jakimi produktami farbować włosy ciąży?

Najbezpieczniejszymi farbami do włosów w ciąży będą te, które bazują na najmniej przetworzonym chemicznie składzie. Oczywiście wszystko zależy także od tego, jaki kolor włosów chcemy osiągnąć, czy naturalny kolor będzie przyciemniany czy rozjaśniany. Warto w takiej sytuacji korzystać ze sprawdzonych marek, które oferują wysoką jakość, jak na przykład Matrix czy L’Oreal Paris.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 284 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-13
Super
2024-05-11
.
pixel